Biorąc pod uwagę obecne regulacje prawne chroniące dane osobowe i wizerunek poszczególnych osób, byliśmy zmuszeni do znacznego zredukowania treści, także wizualnych, pochodzących z działu „Aktualności” z poprzedniej strony parafialnej. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco treści w naszym serwisie, zamieszczanych zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.


 

Wyjazd LSO do Krakowa


18 października 2019 roku grupa ministrantów i lektorów wraz z ich opiekunem, księdzem Michałem Sapalskim, wyruszyła do Krakowa. Celem wyjazdu było umocnienie wiary i skonsolidowanie więzi wśród członków wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza. Dlatego najpierw zgromadzili się oni na Eucharystii w kaplicy relikwii w Sanktuarium św. Jana Pawła II na tzw. "Białych Morzach", by po wspólnej modlitwie udać się na mecz Wisły Kraków i dopingować graczy "Białej Gwiazdy" w starciu z Piastem Gliwice.

Marsz dla życia i rodziny


6 października A.D. 2019 w nowosądeckiej farze, Bazylice Mniejszej pw. św. Małgorzaty, tłumnie zgromadzili się obrońcy rodziny i życia. W diecezjalnym spotkaniu udział wzięli także nasi parafianie, którzy najperw uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, księdza biskupa Andrzeja Jeża, a następnie wyruszyli z pozostałymi uczestnikami zgromadzenia liturgicznego przez miasto, manifestując swoją wiarę i pragnienie wsparcia rodziny jako sakramentalnego związku kobiety i mężczyzny. Według szacunków policji w marszu uczestniczyło od 10 do 11,5 tysiąca (sic!) manifestujących, w tym licznie zgromadzeni parlamentarzyści i samorządowcy, na czele z prezydentem miasta Nowego Sącza. Pochód, któremu towarzyszyła modlitwa różańcowa w intencji rodziny i ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, dotarł po wędrówce przez centrum miasta do sądeckiego Sanktuatium św. Rity przy parafii Matki Bożej Niepokalanej. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przy tamtejszej parafii oraz występem artystycznym, m.in. nowosądeckiego zespołu "Promyczki dobra".

Synaj #14 - Nowy Sącz


5 października 2019 r. młodzież w okazałej liczbie wraz z ich opiekunem, księdzem Arturem Bieniaszem, uczestniczyła w diecezjalnym spotkaniu młodzieży. Czternaste już wydarzenie z cyklu "Synaj" tym razem miało miejsce w Nowym Sączu. Jego temat skupiał się na zbliżającym się ekumenicznym spotkaniu młodych chrześcijan Taize, któe na przełomie roku 2019 i 2020 odbędzie się we Wrocławiu. Gościem specjalnym był brat Wojciech ze wspólnoty z Taize.

Odpust w Czarnym Potoku


Zgodnie z wieloletnią tradycją chłopcy i dziewczęta z naszej parafii zaangażowani w Liturgiczną Służbę Ołtarza i Dziewczęcą Służbę Maryjną 14 września 2019 r. uczestniczyli w odpuście parafialnym w Czarnym Potoku. Podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Robert Maślak a koncelebrowali księża opiekunowie LSO i DSM z dekanatu Łącko, homilię wygłosił kamienicki rodak, ks. dr Marek Jawor, biblista, pełniący posługę wikariusza w parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Modlitwę w intencji zaangażowanych w służbie przy ołtarzu i w służbie Maryi zakończyła agapa - radosny poczęstunek.

Parafialna pielgrzymka do Medjugorie


W dniach od 7 do 13 lipca 2019 r. odbyła się parafialna pielgrzymka do Medjugorie. Liczna, 90-cio osobowa grupa pielgrzymowała do Matki Bożej, aby przez jej wstawiennictwo wypraszać potrzebne łaski dla siebie oraz swych rodzin. Oczywiście miejsce objawień Matki Bożej nie było jedynym programem pielgrzymowania. Oprócz tego, pątnicy mogli zobaczyć wiele innych ciekawych miast, mocno historycznych i dowidzieć się na ich temat podstawowych informacji. Nie brakowało również czasu na osobiste refleksje a także w końcu na wakacyjny wypoczynek.

XIII festyn parafialny


9 czerwca 2019 r. - w naszej parafii odbył się festyn rodzinny. Co roku cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród parafian, ale i przyjezdnych.

Legion misyjny


W niedzielę, 27 stycznia 2019 r. w naszej parfii odbyło się spotkanie Legionu Misyjnego. Z wielu stron diecezji przybyły osoby angażujące się w dzieło misyjne kościoła. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, ofiarowaną w intencji misji i misjonarzy. Po wspólnym czasie modlitwy, miało miejsce spotkanie w sali parafialnej. Tematem tego spotkania były kwestie dotyczące wspólnoty, oparte o nauczanie papieża Franciszka.

Jasełka 2019


Dnia 26 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy młodzież naszej parafii przedstawiła bożonarodzeniowe jasełka. Młodzi aktorzy wcielili się w postacie, które oczekiwały na przyjście Jezusa Chrystusa na świat. Na chwilę przenieśliśmy się do Betlejem, gdzie król Herod dokonał rzezi niewiniątek i za to śmierć zabrała go z tego świata. Wraz z trzema królami złożyliśmy pokłon Świętej Rodzinie. Mieliśmy też okazję wysłuchania pięknych kolęd.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie jasełek i ich zaprezentowanie.

Dekanalne spotkanie młodzieży


W dniu 24 listopada 2018 r. odbyło się dekanalne spotkanie młodzieży. Rozpoczęło się ono o godzinie 18.00 wspólną Mszą św., następnie był czas na adorację Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Po modlitewnym skupieniu młodzi udali się na kilkugodzinną zabawę do hali sportowej w Łącku.

Wizytacja kanoniczna


Wszyscy znamy życie toczące się w parafii. Ludzie przychodzą, modlą się, pomagają w upiększaniu świątyni, poświęcają swój czas, angażując się w różne prace, podejmują trud współodpowiedzialności za dobra Kościoła, czasem narzekają. Są członkami Rad Parafialnych, różnych grup modlitewnych. W ten rytm codziennego życia wpisuje się jedno słowo: wizytacja. Co się wtedy dzieje?. Do parafii przyjeżdża biskup. Głosi Słowo Boże, spotyka się z wiernymi, ale też zapoznaje się z kondycją parafii, ze stanem świątyni i wszystkich parafialnych dóbr.
W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: „Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego[…], osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego”. (por. kan. 396 – 397 KPK). W dniach 27-28 października br. parafia Kamienica przeżywała wizytacje Kanoniczną, którą przeprowadził Bp Stanisław Salaterski. Był to piękny czas ubogacony obecnością Apostoła naszych czasów, podczas którego dziękowaliśmy Bogu za dar naszej świątyni. Wizytację ks. Bp rozpoczął od spotkań z Siostrami Zakonnymi, następnie nawiedził chorych oraz spotkał się z Radą Parafialną. O godz. 17.00 celebrował Eucharystię, podczas której dziękował wszystkim parafianom za troskę i zaangażowanie w życie parafii.
Po Mszy św. Bp Stanisław spotkał się jeszcze z Liturgiczną Służbą Ołtarza, Dziewczęcą Służbą Maryjną oraz Młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
W niedzielny dzień Bp spotkał się z członkami Róż różańcowych, Bractwa Celestyńskiego i Kościoła Domowego; sprawował także Eucharystię w kaplicy w Zasadnem.
Zakończeniem wizytacji kanonicznej była wspólna Eucharystia, podczas której Bp Stanisław udzielił sakramentu chrztu świętego dwojgu dzieciom. Po jej zakończeniu przed ołtarzem indywidualnie pobłogosławił licznie zgromadzone dzieci.
Czas wizytacji był doświadczeniem kościoła apostolskiego, a jej istotą było błogosławieństwo Biskupa dla całej wspólnoty parafialnej, które niesie ze sobą umocnienie wiary w Boga oraz wezwanie do jeszcze większej wzajemnej miłości.

Parafialna pielgrzymka do Torunia, Lichenia i Kalisza


W dniach 29 i 30 września br. odbyła się pielgrzymka do Torunia, Lichenia i Kalisza. Pierwszym miejscem pielgrzymowania było sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu. Następnie pielgrzymi udali się do Lichenia gdzie spędzili czas w klimacie modlitwy, biorąc udział w Eucharystii, procesji różańcowej i drodze krzyżowej. W drodze powrotnej pątnicy nawiedzili jeszcze Kalisz, miejsce gdzie szczególną czcią jest darzony św. Józef.
Pielgrzymka była czasem ofiarowanym Bogu szczególnie w intencjach Ojczyzny i naszych rodzin.

Spotkanie popielgrzymkowe 2018


W naszej parafii, dnia 23 września, odbyło się popielgrzymkowe spotkanie grupy 19, której patronuje św. Kinga. Przybyli na nie pątnicy wraz z rodzinami. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła Msza św. której przewodniczył przewodnik grupy ks. Stanisław Kłyś. Po Eucharystii pielgrzymi spotkali się w sali Gminnego Ośrodka Kultury, by tam jeszcze raz powrócić do niezapomnianych wrażeń dziewięciodniowego pielgrzymowania.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska 2018


Tradycyjnie, 17 sierpnia już po raz 36 wyruszyła z Tarnowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki – „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa” – skłoniło pątników do zgłębienia tajemnicy Ducha Świętego oraz jednocześnie było nawiązaniem do trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Na pielgrzymim szlaku w naszej grupie 19 - św. Kingi - modliło się również wielu naszych parafian.

Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie


W ostatnią sobotę lipca 55 osobowa grupa naszej parafii udała się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin w Leśniowie, aby tam oddać pod opiekę Najświętszej Pannie Maryi nasze rodziny.

Oaza musi być!


W dniach od 25 do 30 czerwca 2018 r. w Białce Tatrzańskiej odbyła się oaza Ministrantów i Dziewczęcej Służby Maryjnej z naszej parafii. Udział w niej wzięło 51 dzieci, spędzając czas na wspólnej modlitwie, formacji a także rozrywce i zabawie.

Pielgrzymka po I Komunii Świętej


Dnia 15 czerwca odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Ludźmierza. O godz. 9.30 dzieci spotkały się z siostrą zakonną, która przybliżyła im historię tego maryjnego sanktuarium. Następnie udały się do kościoła, gdzie celebrowana była Msza Święta. Po Eucharystii spacerowaliśmy po dróżkach maryjnych, odmawiając wspólnie różaniec oraz polecając Matce Bożej nasze rodziny i parafię.
Po tej duchowej "strawie" pojechaliśmy do Rabki Zdroju, by spędzić czas na rozrywce, korzystając z atrakcji Rabkolandu.

Dekanalne spotkanie młodzieży w Łukowicy


Młodzież z naszej Parafii wraz z ks. Arturem udała się 3 lutego 2018 r. na spotkanie modlitewne i zabawę karnawałową do Łukowicy. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym. Eucharystia była wyrazem wdzięczności za pierwszy semestr obecnego roku szkolnego. W drugiej części spotkania młodzi wzięli udział w zabawie karnawałowej.

Piłkarskie emocje w Rytrze


Dnia 27 stycznia 2018r. w Rytrze odbyły się rejonowe zawody Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej halowej. Naszą parafię reprezentowały dwie drużyny. Ministranci, którzy zajęli II miejsce oraz lektorzymłodsi, którzy wywalczyli III miejsce.

Kolędnicy misyjni


W ostatnią niedzielę 2017 roku domy naszych parafian odwiedzały grupy kolędników misyjnych. Pospieszyli oni z pomocą m.in. dzieciom w Syrii i w Libanie. Zwrócili uwagę innych na trudną sytuację swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu
konfliktów zbrojnych. Po raz kolejny podjęli modlitwę o pokój w świecie, a także zebrali fundusze na rzecz ofiar wojny.

Uroczystość pośmiertnego przekazania Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski księdzu Józefowi Kurzei


Sługa Boży Ks. Józef Kurzeja został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dnia 5 listopada odbyła się uroczystość przekazania otrzymanego odznaczenia do Zasadnego, miejscowości z której wywodzi się Sługa Boży. O godz. 10.00 miała miejsce Msza Święta, której przewodniczył ks. Prałat Kazimierz Pach. Następnie odbyła się laudacja oraz projekcja filmu dokumentalnego poświęconego ks. Józefowi pt. "Człowiek wielkiego serca", w reżyserii Jerzego i Krzysztofa Ridananów.

Pielgrzymka Dziewczęcej Służby Maryjnej na Jasną Górę


Grupa Dziewczęcej Służby Maryjnej wraz z rodzicami oraz swoją opiekunką siostrą Katarzyną udała się na pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjazd odbył się w ostatnią sobotę października 2017 r. i był piękną okazją do powierzenia siebie jasnogórskiej Pani. Pielgrzymi w pełni wykorzystali czas przede wszystkim na modlitwę, rozważanie Drogi Krzyżowej oraz Mszę Świętą w Kaplicy Matki Bożej. Nie zabrakło go również na zwiedzanie Sali Rycerskiej, Skarbca czy Arsenału.

Różaniec do granic


Z naszej parafii udało się do Szczawnicy około 90 osób na ogólnopolską inicjatywę modlitewną zatytułowaną "Różaniec do granic". Tam we wspólnocie naszych rodaków oraz ku miłemu zaskoczeniu licznej obecności mieszkańców Słowacji wierni powierzali losy naszej Ojczyzny i świata Pani Różańcowej.

Pielgrzymka do Lichenia, Gidlów i Częstochowy


W dniach 30 września i 1 października 2017 r. odbyła się pielgrzymka po sanktuariach Maryjnych w naszej Ojczyźnie. Uczestniczyło w niej 86 osób dorosłych, które powierzały swoje intencje Matce Bożej. Pielgrzymka była również okazją do bliższego poznania tych świętych miejsc, tak mocno związanych z kultem Maryjnym.

Nasza młodzież na Synaju 2017 r.


Młodzież z całej naszej diecezji przyjechała do Limanowej, aby wziąć udział w kolejnym już wspólnym modlitewnym spotkaniu, które rozpoczęło duchowe przygotowania do ŚDM w Panamie w 2019 r. Posród około 4 tysięcznej liczby młodych, była również nasza Grupa Młodzieżowa "Effatha".

Pielgrzymka LSO i DSM do Czarnego Potoku


Dnia 16 września 2017 r. 30 osobowa grupa składająca się z dziewcząt i chłopców wraz ze swoimi opiekunami, s. Katarzyną i ks. Antonim, udała się do sanktuarium Matki Bożej Czarnopotockiej, aby jej powierzać piękną posługę przy ołtarzu a także modlić się za swoją rodzinę.

Przybyli do Tylickiej Pani!


Z naszej parfii dnia 12 sierpnia 2017 r. grupa Bractwa bł. S. Celestyny Faron udała się na pielgrzymkę do Tylicza i Muszyny. W sanktuarium Matki Bożej opiekunki rodzin i uzdrowienia chorych powierzała siebie, swoje rodziny, a szczególnie chorych i cierpiących. Następnie w ogrodach biblijnych w Muszynie głębiej poznawała historię zbawienia.

Święcenia diakonatu


Dnia 20 maja 2017 roku w Krakowie, nasz kleryk Maciej Cepielik, (przygotowujący się do życia w kapłaństwie w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo) przyjął święcenia diakonatu. Mszy Świętej połączonej z udzieleniem święceń przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Wdzięczni Bogu za dar powołania Diakona
Macieja pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.

Fatima 2017


W dniach 22-30 kwietnia odbyła się Pielgrzymka do Fatimy.

Poświęcenie nowych stacji drogi krzyżowej


W Niedzielę Palmową AD. 2017, po Mszy św. o godz. 9.00 miało miejsce poświęcenie nowych płaskorzeźb stacji Drogi Krzyżowej oraz obrazów Pana Jezusa i Najświętszej Maryii Panny. Autorem tego pięknego dzieła jest pan Ignacy Gromala, któremu składamy gorące podziękowanie!

Spotkanie dekanalne w Łącku


Młodzież dekanatu tłumnie przybyła w piątek 10 marca do kościoła pw św. Jana Chrzciciela w Łącku. ,,W Polsce 98% ludzi jest ochrzczonych. Z taką siłą już dawno można by zewangelizować cały świat" - mówił do gimnazjalistów ks. Tomasz Rąpała, ojciec duchowny WSD w Tarnowie. Ks. Rąpała poprowadził również adorację, podczas której prosił o łaski Ducha Świętego dla młodzieży. Na koniec zagrał klerycki zespół Genezareth, który wychwalaniem Boga śpiewem i tańcem poprowadził gimnazjalistów do końca spotkania.