„Dio è gioia” (Bóg jest radością) – taki tytuł nosi książka, będąca wywiadem-rzeką jaki Chiara Amirante przeprowadziła z papieżem Franciszkiem.

 

Ammirante jest założycielką wspólnoty Nowe Horyzonty, która pomaga ubogim w wielu krajach, domów dla ludzi z marginesu Miasteczko Niebo i wspólnoty modlitewnej Rycerze Światła.

– Publikacja pod tytułem „Bóg jest radością”… Tak, podoba mi się, jest piękny – tymi spontanicznymi słowami papież zachęcił autorkę do zadawania mu pytań.

– Radość jest dla mnie bardzo związana z poczuciem humoru. Chrześcijaninowi, który go nie posiada, czegoś brakuje – tłumaczy Franciszek. I wyznaje, że od 40 lat odmawia modlitwę św. Tomasza Morusa o to, by mieć poczucie humoru, które jest dla niego „postawą człowieka najbliższą łasce Bożej”.

Według Franciszka ma ono także związek z wewnętrznym poczuciem pokoju. Odwołuje się tu do wspomnienia z konklawe. – Mówię to, oddając chwałę Bogu: od chwili, gdy w czasie liczenia głosów podczas konklawe zacząłem słyszeć: „Bergoglio, Bergoglio, Bergoglio”, zamiast moich lęków, zrodził się we mnie pokój, który trwa do dziś. Ten pokój był darem – mówi papież.

Franciszek sugeruje, by nauczyć się ogołocenia samego siebie, „wypuszczenia z siebie powietrza”. – Jest zdanie, które bardzo mi pomaga, kiedy widzę coś złego: „Ale Bóg jest większy”. (…) Podążanie w Duchu [Świętym], wiedząc, że Duch jest potężniejszy, jest jak podążanie z rezerwą tlenu, gdy brakuje ci tlenu. Radość jest darem, tak jak pokój jest darem – podkreśla Ojciec Święty.

Dzieli się także radą swego poprzednika jako arcybiskupa Buenos Aires, kard. Antonio Quarracino, który kiedy nie był w stanie czegoś zrobić, modlił się: „Ty to zrób, Panie”.

Książkę „Dio è gioia. Papa Francesco incontra Nuovi Orizzonti” (Bóg jest radością. Papież Franciszek spotyka Nowe Horyzonty) wydała Watykańska Księgarnia Wydawnicza (Liberia Editrice Vaticana) wraz z włoską oficyną Piemme. Chiara Amirante znana jest w Polsce m.in. jako autorka książki „Tylko miłość trwa. Odnaleźć nadzieję w piekle ulicy”.

Źródło:https://ekai.pl/

 


Parafia w Kamienicy | Parafia Kamienica | #parafiawkamienicy | #transmisjamszy | kościół w kamienicy | diecezja tarnowska